İçeriğe geç

Ukrayna’da Eğitim Dili

Ukrayna’da eğitim dili açısından analiz ve değerlendirme yapacak olursak, ülkenin kültürlü milletlerin bir araya gelerek eğitim almasına, tanışmasına, kaynaşmasına ve kültürlerini birbirlerine tanıtabilme imkanı sunmaya elverişli olduğunu görmemiz mümkün. Bu duruma yakın etkenlere birçok ülke sahip ancak Ukrayna, bu anlamda daha avantajlı konumda. Bunun nedeni de Ukrayna’da birçok milletten öğrencinin, sıkıntı çekmeden eğitim alabilmesine elverişli bir eğitim ortamı bulunmasıdır. Şunu öncelikle belirtmekte fayda var.

Ukrayna, üniversite eğitimi noktasında dil çeşitliliğinin kültür ve sosyalleşmeyle buluştuğu sayılı ülke ve mekanlardan biri olarak göze çarpmaktadır. Bazı ülkelerde bu durum gözardı edilmekte ve insanların hangi dilde eğitim almaya kadar vermesine tercih imkanı sunmadan kurallar koyulmaktadır. Ancak Ukrayna, az önce de belirttiğimiz gibi bu noktada farklılığını ortaya koymaktadır. İsterseniz bu noktada, Ukrayna’da hangi dillerde eğitim verildiğini ve önem bakımından hangisinin ön plana çıktığına Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ayrıcalığıyla bakalım.

Ukrayna’da eğitim dili bakımından değerlendirme yapmamız gerekirse, üniversitelerde eğitim dili olarak üç dil tercihi yapılabildiğini belirtmemizde fayda var. Bu diller, İngilizce, Ukraynaca ve Rusça dilleridir. Dillerin önemine göz atmanız noktasında, dil eğitimi tercihinizin de değişebileceğini belirtmekte fayda var. Bu bakımdan inceleyecek olursak, Ukrayna’da en öncelikli dil Rusça’dır. Bunun nedeninin de konuşma ve yazma anlamında en çok tercih edilen dil olması.
Rusça’yı önem bakımından Ukraynaca takip etmektedir. Ukraynaca dili ile, hem ülke hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olursunuz, hem daha sağlıklı iletişim imkanına sahip olursunuz hem de ülkenin tarihi anlamında da önemli bilgiler edinebilirsiniz. Son olarak ta İngilizce gelmektedir. Bunun nedeni de, üniversitelerde verilen eğitimlerde İngilizce düzeyinin, Ukraynaca ve Rusça’ya nazaran daha düşük olduğunun belirtilmesidir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merak ettiğiniz tüm konularda yanınızda olmaya devam edecektir.

Ukrayna’da eğitim dili anlamında yaptığımız açıklamaları öğrenme imkanına sahip oldunuz. Ukrayna’da eğitim almayı düşünüyorsanız, bu bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz faydanıza olacaktır.
Yabancı öğrenciler için zorunluluk durumunda bulunan bir konuyu da dil konusunda bilgi almak isteyen sizlerle paylaşmakta fayda var. Eğer eğitim amacıyla Ukrayna’ya gelmeyi düşünüyorsanız, kayıt olduğunuz lisans programlarından önce bir yıl boyunca dil hazırlık sınıfı eğitimini almanız gerekmektedir. Bu eğitimi almadan lisans programına başlamanız söz konusu değildir ve bu dil hazırlık sınıfı eğitimi yabancı öğrenciler için zorunludur. Hangi dilde eğitim alacağınız sizin tercihinizdir. İster Rusça’yı, ister Ukraynaca’yı, ister de İngilizce’yi seçebilirsiniz.

Konum

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Bir yanıt yazın