İçeriğe geç

Ukrayna’da Eğitim Sistemi

Ukrayna’da eğitim sistemi kapsamında bilgi verecek olursak, yüksek kalitede ve gelişmiş bir eğitim sisteminin hakim olduğunu söylemekte fayda var. Bu kapsamda kamuoyunun ve yetkililerin en büyük ve talebi olarak, herkesin, hak ettiği kaliteli eğitimi alabilmesi ön plana çıkmaktadır. Ukrayna’da yüksek öğretim anlamında değerlendirme yapacak olursak, ön uzmanlık, lisans, uzmanlık-master seviyeleri eğitim dereceleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülke nüfusunun 4’te 1’ine, aynı şekilde bakacak olursak, ülke nüfusunun 12’de 1’i eğitim vermektedir. Ukrayna’da eğitim veren üniversitelerde, çoğunlukla Rusça eğitim verilmektedir ve Rusça, en önemli dil olarak göze çarpmaktadır. Bunun nedeni, Rusça’nın diğer dillere nazaran, bu bölgede daha kapsamlı olarak tercih edilmektedir. Rusça’nın haricinde Ukraynaca ve İngilizce dil eğitimi veren üniversiteler de vardır.

Bu kapsamda, Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı da Ukrayna’da kaliteli ve avantajlı eğitim alabilmeniz için sizin yanınızda yer almaktadır. Ukrayna’da eğitim sistemine sınav düzeni bazında bakacak olursak, her dönemin sonunda öğrenciler için, 3 ile 5 arasında test ya da sınava girerler. Öğrenciler eğer bu dersleri başarıyla geçerse, bir sonraki eğitim dönemine başarıyla geçmeye hak kazanırlar.

Haftanın altı günü eğitim verilmektedir. Pazar günü tatildir. Ukrayna’da üniversitede okuyacaksanız eğer, yabancı öğrenci olarak hazırlık dil eğitimi alırsınız. Bu kapsamda hazırlık sınıfı dersleri, 1 eylül ile 15 kasım aralığında başlamakla birlikte, toplam 10 ay dil eğitimi sürmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, dil kurslarını da üniversite dilini de, öğrenciler isteklerine göre seçebilmektedirler. Bu anlamda Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sizi yönlendirerek ve avantaj kıyaslaması yaparak, en iyi imkanlardan yararlanmanıza katkı sağlar.

Yabancı öğrencilerin eğitim alabileceği üniversitelere bu öğrencilerin eğitim alabilmesi için gerekli izni, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yine bu üniversitelerin denetimi de aynı bakanlık tarafından yapılmaktadır.

Eğitim imkanları ve şartları nelerdir?
Ukrayna’da eğitim sistemi kapsamında değerlendirme yapacak olursak, Ukrayna’da hazırlık dil eğitimi süresi ortalama bir yıl, lisans eğitimi dört yıl, uzmanlık eğitimi bir buçuk yıl ve bu durum da teknik bölümleri kapsamaktadır. Master iki yıl ve doktora eğitimi de 3 ile 6 yıl arasında alınmaktadır.

Bunun haricinde Ukrayna’daki üniversitelerde, Avrupa Eğitim Sistemi uygulanmaktadır.
Ayrıca Ukrayna’da eğitim veren üniversiteler, Avrupa Eğitim Birliği Bologna sürecine dahildir ve bunun yanında bu üniversiteler öğrenciler mezun olduğunda Europass Mavi Diploma verilmektedir. Şartları göz önünde bulundurduğunuzda hem Ukrayna’daki eğitim sistemini anlamanız, hem de Ukrayna’da eğitim almanın avantajlarının farkına varmanız mümkün.

Konum

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Bir yanıt yazın