İçeriğe geç

Ukrayna Eğitim Sistemi ve Üniversite Sistemi

Ukrayna eğitim sistemi ve üniversite sistemi yüksek kalitede eğitim vermeyi amaçlayan ve gelişim eğitim olanakları tanıyan bir sisteme sahiptir.

Ukrayna, yüksek öğrenim yapısını; UNESCO, AB ve diğer uluslararası organizasyonların gelişmiş ülkelerdeki kriterleri baz alarak oluşturmuştur. Bu durum da eğitimde nitelik derecesinin yüksek tutulmasını, temel ve mesleki bilimler ve uygulamalarından oluşan kaliteli bir eğitim vermelerini sağlamıştır. Ukrayna üniversitelerinde Rusça ve Ukraynaca ile bazı bölümlerde İngilizce eğitim de verilmektedir.

Her dönemin sonunda öğrenciler 3 ya da 5 sınava tabii tutulurlar. Tüm bunları başarıyla geçen öğrenciler, bir sonraki dönem geçemeye hak kazanmış olur. Ukrayna üniversiteleri ülkemizden farklı olarak Cumartesi günü de eğitim vermektedir.

Uluslararası öğrenciler yani sizler de eğitimlerinize hazırlık yılı ile başlayacak bir eğitim sistemine tabii olacaksınız. Hazırlık sınıflarında İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dil eğitiminin yanında, sizlerin ileride devam edeceği fizik, matematik analiz, teknik resim gibi bölümlerinizle alakalı temel bilgi ve terminolojiye ait eğitimleri de alacaksınız. Uluslararası öğrenciler, yani sizler hazırlık sınıfını bitirdikten sonra isterseniz aynı üniversitede devam edebilirsiniz, isterseniz de diğer bir üniversitenin ana bölümlerinde yabancı öğrencilerle birlikte ve Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bizlerin danışmanlığında Ukrayna eğitim sistemi ve üniversite sistemi dahilinde eğitim alabilirsiniz.

Ukrayna Eğitim Anlayışı

Ukrayna eğitim anlayışını, UNESCO ve BM tarafından tanınan ileri ülkelerdeki modern eğilimlerle uyuşan esnek bir yapı üzerine kurmuştur. Üniversiteler, akademiler ve enstitülerde ortalama 600 bi civarında tam süreli olan ve toplamda yaklaşık 900 bin lisans öğrencisi bulunan bir kapasiteye sahiptir. Çeşitli uzmanlık alanlarında geniş yüksek lisans programı seçeneklerine de sahip olan Ukrayna üniversiteleri; endüstri, ekonomi, bilim, kültür ve eğitim alanlarında yetişen ve uzman ihtiyacına cevap veren niteliklere sahiptir. Üniversite kapasiteleri 20 bilim dalı ve 366 uzmanlık alanında eğitim veren boyuttadır. Ülkede reform sürecinde etkili olan iktisat, hukuk, sosyal ve siyasi bilimler en çok tercih edilen bölümler arasındadır.

Ukrayna’da yeni eğitim yasalarının ve devlet politikalarının devreye girmesi ile yüksek öğrenim kurumlarına özerklik verilmiştir. Böylece; Ukrayna, dünya eğitim sitemine dahil olarak, eğitim sistemlerinin entelektüel potansiyelinin oluşmasında büyük bir işlevi yerine getirmişlerdir.

Sizler de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanarak; bugüne dek 120.000 yabancı uyruklu uzman içinde yerinizi alabilirsiniz. Unutmayın ki; Ukrayna yüksek öğrenim kurumları, yabancı öğrenci eğitiminde yaklaşık 40 senelik bir tecrübeye sahiptir. Avrupa, Asya ve Latin Amerika’nın 130 ülkesinden gelen öğrencilerin, Ukrayna eğitim sistemi ve üniversite sistemi içinden mezun olmalarını sağlayarak iş hayatlarına atılmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Bir yanıt yazın